Kertes házban nőttem fel, így hát megtapasztalhattam mindent, ami evvel jár. Nem tagadom imádtam mindig a házunkat, főleg kicsiként mikor csak az előnyeit élveztem, de most már felnőve, hogy van vele teendője az embernek, néha már rimánkodok, egy erkélyért 🙂
És most lássuk az 5 dolgot amitől a kertes házban lakni fantasztikus:
1. Szomszédok
Bizony meglehetősen sok előnye van ha nem egymás nyakán élnek az emberek. Barkácsolhat az ember, hallgathatja hangosan a zenét, bulit tarthat, anélkül hogy azon aggódna mikor kopognak át hozzá, hogy csendesebben csinálja azt amit csinál… Sajnos ez egy társasházban nem mondható el, amikor a szomszéd vasárnap délután nekiáll fúrni vagy a gyerekei rohangálnak és lehallatszik a dübörgésük.
2. Saját tér
Olyan jó érzés h az embernek nem kell elmásznia drága belépőért a strandra ha ki akar feküdni napozni, vagy ha még medencéje is van az embernek akkor meg pláne fel se merül a strand, inkább áthívja a barátait és ha ők még hálaképp kaját is hoznak akkor főzni se kell aznap tiszta haszon és spórolás. 🙂 De egy árnyékos részen olvasgatni a friss levegőn is nagyon fel tudja tölteni az embert.
3. Barátok, gyerekek
Apropó barátok áthívása, mindig megkönnyíti a programtervet ha az embernek nem jut eszébe semmi. Egy kis grillezés vagy bográcsozás? Van hely bőven. Nyáresti kerti-party? Lazán! Mikor kicsik voltunk barátnőmmel kinn sátraztunk a kertjükben, és mekkora élmény volt a szabad ég alatt aludni. És még a szülők is nyugodtak voltak, hogy közelben vagyunk. És ha már gyerekek, nem kell játszótérre menni állandóan és hasonlók, a szülő csinálhatja a dolgát miközben a gyerekek a kertben játszanak.
4. Kertészkedés
Aki szereti a növényeket annak ez az igazi Kánaán. Sziklakertet csinálhat, kerti-tavat, gondozhatja a rózsáit. Sőt ha saját veteményese van az embernek akkor még zöldséget se nagyon kell venni, és biztosak lehetünk abba hogy amit mi termesztettünk semmilyen vegyszerrel nem lett kezelve. Másfelől a házi paradicsomnak az ízét még csak össze se lehet hasonlítani a boltival.
5. Állatok
És végül de nem utolsó sorban az állattartás is merőben egyszerűbb egy kertes házban. Tudom-tudom lehet kutyát tartani a panelban a 8.-on is, de azért egy nagyobb mozgásigényű kutyánál jobb ez a verzió mert egész nap szabadon mozoghat. És nem kell azon aggódni hogyha nem ér haza időben az ember munkából, akkor a kutya be fog pisilni a szőnyegre.
És jöjjön az az 5 indok amiért lemondanék erről…
1. Kertészkedés
Első körben azért emelném ki ezt, mert aki nem megszállott botanikus annak ez nem feltétlen élvezetes. Szeretem a növényeket nem erről van szó. Ők nem szeretnek engem :’D Bármilyen növény került hozzám az előbb-utóbb (de inkább előbb) megadta magát. Rekorderként azt a Mikulás-virágot emelném ki amelyik a szobámba hozatal után 6(!) órával lehullajtotta az összes levelét… és akkor azt már nem is merem mondani, hogy annyira képes vagyok elfeledkezni szerencsétlenekről, hogy 2 kaktusz is a kiszáradás keserű sorsára jutott miattam…
De a fűnyírás a top 3 utált házimunkák között van. (Ennek a téli verziója a hólapátolás.) Nem tudom létezik e olyan ember aki ezt szereti, de nekem ez egy tortúra mire ráveszem magam, főleg ha vakondtúrásokkal tarkított esetenként a kert és az egyenletlen talajon nem megy normálisan a fűnyíró, a vakondok meg csak nem akarnak eltűnni. Ha van rá bevált tippetek írjátok meg kommentben! 🙂
2. Drága
Bárhogy nézzük egy kertes ház fenntartása sokkalta költségesebb mint egy azonos helyen lévő lakás. A növények locsolása, télen a fűtés, főleg egy nagy háznál horror tud lenni. És akkor a ház karbantartásáról ne beszéljünk. Az állagmegóvás érdekében meglehetősen sok pénz elmegy hogy a ház évtizedek múlva is ugyan olyan jól funkcionáljon és esztétikus is maradjon.
3. Utazás
Az utazási idő elég sok lehet főleg ha az ember a város peremterületén illetve falvakban lakik. Akinek van kocsija kicsit könnyebb a dolga, de még az sem megoldás teljesen. Nekem pedig aki tömegközlekedni kénytelen jogsi híján, pláne sakkoznom kell hogy ha már kimozdulok akkor egyszerre több dolgot is intézzek, mert sajnos az utazás rengeteg időt vesz el ami alatt mást is csinálhatnék.
4. Intézményrendszer és vásárlás
Ez hasonló az előző ponthoz, miszerint minden messze van. A háziorvossal szerencsém van mert az 5 percre van tőlem, de minden más legalább fél óra utazással megközelíthető. Tehát ha az embernek amúgy sincs sok ideje, nemhogy bankba, fodrászhoz, vagy munkába menet még fél órákat veszít, akkor a kertes ház nem biztos hogy a megfelelő választás.
Tudatosan tervezek bevásárlólistát mert nálam nem nagyon van annak esélye hogy “hoppá elfelejtettem tejet venni, visszamegyek” ha már hazaértem, mert akkor az még 1,5 óra mire megjárom. Általában van mindenhol kisbolt, de az biztos hogy sokkal drágább ami talán kicsikben nem tűnik fel az embernek de több tízezrek mehetnek el egy év alatt emiatt.
5. Gyűjtögetés és felhalmozás
Minél nagyobb a terület annál könnyebben beleesik az ember abba a spirálba aminek sosincs vége, hogy “elrakom, jó lesz az még valamire”. Ugye ismerős a dolog? Én most 20 év után jövök rá, hogy mennyi felesleges dolog tudott felgyűlni nálunk. Mikor csak a szobámban az 5. selejtezés után még mindig tudok összeszedni egy doboznyi cuccot ami nem kell. Kisebb lakásban ez kevésbé probléma mert nincs az embernek helye és folyamatosan selejtezésre van kényszerítve.
+1 Éttermek, kifőzdék
Ez nekem egyéni szívfájdalmam, mivel nem tudok főzni hatalmas könnyebbség lenne csak elugrani egy kis kínaiért, ami legközelebb is 20 perc buszozásra van.
Nektek milyen pozitívumaitok/negatívumaitok vannak a kertes házzal kapcsolatban? 🙂
Igen hát a kérdés hogy az ember inkább a kényelmet választja (főleg ha idő szűkében van akkor szokott ez jellemző lenni), vagy megcsinálja maga és lehet hogy bizonyos dolgokkal még olcsóbban is kijön. A nyáron a kellemes hűvös a házban pedig abszolút előny azt fogom a legnehezebben megszokni szerintem az új helyen 😀
Rezsiben kb. ugyanott lennék, hisz a városi kényelmet meg kell fizetni (plusz közös költség stb.), itt viszont tudok fával (kandallóban) is fűteni például. Ám a lakatlan szobák télen nem teszik gazdaságossá a házat. A felújítás és karbantartás okoz nekem is problémát, anyagilag és fizikálisan. Ha arra gondolok, hogy kint 37 C fok van, bent pedig max. 24, akkor megint másfelé billen a mérleg nyelve. Folytathatnánk a sort reggelig 🙂 Én köszönöm, hogy hozzászólhattam!
Nekem édesapám született messze Budapesttől falusias jellegű kisvárosban, nagyon sokat voltam ott kiskoromban. Hát az a tiszta levegő mindent visz elismerem, de én mint tősgyökeres nagyvárosi gyerek hiányolom hogy egy kisebb városban /faluban nincs olyan sok minden mint itt Pesten. De ha ilyen közelségben van a város szerintem akkor mindkettőből kiveszi az ember a jót. 🙂
Nálam most azért sem kérdéses a költözés mert hasonló helyzetben vagyok, hogy egymagamnak hatalmas ez a nagy kertes ház, és nincs kapacitásom mind fizikálisan mind anyagilag fenntartani, ezért költözök egy kisebbe.
De ha nem kéne feltétlen költöznöm én is pro-kontra alapon döntenék 🙂
Köszönöm a hozzászólását!
Kedves Blogger! Én már régóta őrlődöm ezen a kettősségen.. Gyerekkorom anno falun telt (de szép is volt!), majd a házassággal panelba kerültem, 10 évig éltünk ott, gyerekek oda születtek. Ezután egészségügyi (allergia) gondok miatt immár több, mint 20 éve ismét falun élünk. Vagyis van fogalmam a különbségről. A jó levegő, lehetett focizni, madarászni, a kedves szomszédok megfizethetetlen “tények”. A kapálást gyerekkoromban megutáltam, de megcsinálom most is (kisebb területet kell szerencsére). Fűnyírást időnként tesóm bevállalja (gyerekek ritkán tudnak jönni sajnos, időközben felnőttek!) Az állatokat csupán messziről tisztelem, pedig volt kutya, kecske, bárány. Van most -nem saját- két ló, cicák, fecskék, az utcában gólyák… A madarakat etetem télen természetesen, havat szívesen söpröm, bár a korral erőm egyre fogy… Nem tudom, megszoknék-e újra panelban, akarom-e? Csak hát egyedül élek és nagy nekem ez a régi ház.. Viszont 3 perc a munkahely két keréken, a város sincs messze (csak hétvégén ne akarj buszozni, főleg nyáron, alig jár valami…) Ha dönteni szeretnék vagy muszáj lenne, felírnám egy nagy lapra a pro és kontrákat az anyagiaktól a jó levegőig, és amelyik oszlopban több jel van, arra hajlanék… 🙂 Elnézést a hosszú írás miatt!
Kedves Rita!
Köszönöm szépen, örülök hogy tetszett.
Igazából egyénfüggő, de tény, hogy nem sok embert ismerek, aki szeret füvet nyírni, bár lehet én is szeretnék, ha a vakondok nem rondítanának bele a képbe 😀
Akkor a mostani hely közelség és természet szempontjából is jó 🙂 Bár azért a saját kertet nem tudja überelni semmi ezt belátom, biztos vagyok benne hogy nekem is hiányozni fog.
Az ellustulás eszembe se jutott de így utólag gondolva tényleg egy nagy hátránya a társasházaknak/panellakásoknak, az embernek nincs úgy tere, és előbb-utóbb, ahogy hozzászokik már nem is fog mozogni annyit 🙁 Én mindenképpen szeretnék rendszeresen sportolni majd, hátha az kiszakít majd a kanapé kényelméből. 🙂
Szia! Tetszik az írásod. Én egy éve költöztem a családdal kertes házból társas házba. Nekem nagyon hiányzik a fűnyírás és a hólapátolás. (Nyugodtan lehet mondani, hogy nem vagyok normális). Sok minden függ az ember igényeitől. A kertes házunk olyan helyen volt, ahol emberek sem nagyon jártak,s minden elég távol volt. Ez valóban hátrány volt. De volt tere a gyerekeknek, friss és tiszta volt a levegő. Szerencsére most is jó helyre kerültünk, mert 500m után vár minket a természet, és 1,5km-es körzetben minden van. De mindig várom, hogy mikor szól a szomszéd a gyerekek miatt, hogy hangosak, ezért lenne jó egy kis udvar. De ha választani kellene kertes vagy társasházi lakás közt, maradnék a kertes mellett. Nekünk nem tett jót a váltás. Ellustultunk.:-(